54° 11' 34"N 19° 23' 3"E
55 232 67 20
jachtklub@jachtklub.elblag.pl

Kapitan HENRYK MALENTOWICZ i historia jachtu Szafir

Kapitan HENRYK MALENTOWICZ i historia jachtu Szafir

W 2024 r. nasz klub świętuje obchody 65-lecia swojego istnienia, w związku z tym oddajemy szacunek ludziom, którzy współtworzyli karty jego wspaniałej historii poprzez wspomnienia. 🙂

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest Henryk Malentowicz, przede wszystkim żeglarz, kpt. jachtowy, człowiek wielce zasłużony dla środowiska żeglarzy w obszarze Zalewu Wiślanego, który za życia stał się legendą. Swoje życie poświęcił dwóm pasjom żeglarstwu i społecznemu działaniu, które uczyniły z niego osobę wielce szanowaną i podziwianą wśród żeglarzy. W swoim życiu wyedukował kilka pokoleń żeglarzy, wielokrotnie brał udział w prestiżowych regatach i wyprawach odnosząc sukcesy. Jego umiejętności i determinacja w działaniu sprawiły, że dla wielu z nas stał się wzorem do naśladowania, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku.

Załoga Jachtu Szafir, wśród zasłużonych Henryk Malentowicz – Darłowo, czerwiec 1973 r.

Dzisiaj chwalimy się piękną mariną Jachtklub Elbląg na ul. Radomskiej 29 w Elblągu ale mało kto pamięta, że między innymi Henrykowi Maletowiczowi zawdzięczamy jej europejski standard, zmodernizowano ją ze wsparciem środków Unii Europejskiej. Z wielkim zaangażowaniem, nie szczędząc sił i poświęconego czasu dążył konsekwentnie do celu, realizując przyszłościową wizję klubu.
Panie Henryku, za wszystko serdecznie dziękujemy!

Szafir podczas rejsu

Jako kapitan jachtowy Henryk żeglował przez wiele lat na jednostce s/y Szafir nr rej. POL120, którego również później otoczył opieką na wspólnej emeryturze. Tylko dzięki jego odwadze, uporowi i ciężkiej pracy Szafir po dwóch latach stanął 7 czerwca 2024 r. ponownie na wodzie w marinie klubu przy asyście przyjaciół. Obecnie trwają prace przygotowawcze do pierwszego rejsu, którego nie możemy się doczekać.

A historia jachtu Szafir jest zacna….

Czerwiec 2024 – wodowanie jachtu Szafir

Historia jachtu s/.y SZAFIR nr rej. POL120

Jacht Szafir został zbudowany z drewna mahoniowego przez Gdańską Stocznię Jachtową w Gdańsku w 1967 r. kupiony przez Zakłady Mechaniczne „ Zamech” w Elblągu a armatorem zostało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko Wodne  Zamech w Elblągu. 

Jacht pełnomorski typu Kuter Bermudzki o powierzchni żagla podstawowego 50 m2 , z silnikiem pomocniczym Volvo-Penta o mocy 15 KM a w  roku 2000 został silnik wymieniony na Sole Diesel typu Mini 34 o mocy 23 kW, który posiada do dzisiaj. Jacht o wymiarach: długość 10,35, szerokość 2,70, zanurzenie 1,80, wysokość boczna 2,53,  załoga 8 osobowa. Żeglował po morzu bałtyckim i północnym. Odwiedził porty zachodniej i wschodniej Europy. Odwiedzał porty w Helsinkach, Petersburgu, Wyborgu, Tallinnie, Lipaji, Kaliningradu, Balijska, Kopenhadze, na północy Zatoki Botnickiej, Kłajpedzie, Warneminde, Rostok, Sasnitz, Visby, Sztokholm i wszystkie porty polskiego wybrzeża.

Kapitanami rejsów byli żeglarze Kpt. Jachtowi jak: Krystyna Remiszewska, Jerzy Kontowt, Mieczysław Krauze, Sławomir Truchanowicz,  Andrzej Lesz, Henryk Wronkowski, Henryk Malentowicz.

Na jachcie tym szkoleni byli kandydaci na stopień żeglarza, sternika jachtowego i jachtowego sternika morskiego, w sumie przez tych 57 lat przeszkolono gro mieszkańców Elbląga.

Kapitanie Henryku, życzymY stopy wody pod kilem na SZAFIRZE!!!