54° 11' 34"N 19° 23' 3"E
55 232 67 20
jachtklub@jachtklub.elblag.pl

Zakończenie Sezonu Żeglarskiego – Grand Prix Zalewu Wiślanego 2023

Zakończenie Sezonu Żeglarskiego – Grand Prix Zalewu Wiślanego 2023

W sobotę 9 grudnia 2023 r. w Hotelu „MŁYN” w Elblągu, odbyło się uroczyste zakończeniu Sezonu Żeglarskiego – Grand Prix Zalewu Wiślanego 2023. Udział w wydarzeniu wzięli również Członkowie Jachtklub Elbląg. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć film „Regaty o Puchar Dwóch Marszałków – rok 2023 – Krynica Morska”, a także podsumować Sezon Żeglarski 2023 na Zalewie Wiślanym. Na koniec rozdane zostały nagrody Elbląskiego Okręgu Związku Żeglarskiego.

Elitarna GRUPA nagrodzonych Żeglarzy z Zalewu Wiślanego

Szczegółowa relacja z imprezy -> Info.Elbląg.pl
„Żeglarze ścigających się na wodach Zalewu Wiślanego oficjalnie podsumowali tegoroczny sezon żeglarski. W tym roku odbyło się wiele wydarzeń, regat i zawodów, które przyciągnęły załogi m.in. z Elbląga, Suchacza, Tolkmicka, Nowej Pasłęki, Fromborka, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu. Jednym z ważniejszych wydarzeń były regaty o puchar dwóch marszałków, które odbyły się w Krynicy Morskiej 9-10 czerwca 2023 roku, a także 66. Międzynarodowe Regaty „Fromborska Jesień 2023”. To wydarzenie cieszyło się największą frekwencją. Wystartowały w niej 33 jednostki. Organizatorem tego wydarzenia był Morski Klub „Dal”. Komandor klubu Piotr Orłowski otrzymał podziękowania za zorganizowanie najpopularniejszej żeglarskiej imprezy na Zalewie Wiślanym. 

Przechodni Puchar Sterników na Zalewie Wiślanym w rękach Mariana Drabińskiego

Podczas uroczystego zakończenia podsumowano także Puchar Sterników na Zalewie Wiślanym. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Grzegorz Pionke pływający na s/y „Kompiss” oraz Mirosław Zemke z s/y „Mote”. Drugie miejsce zajął Sławomir Kwiatowski z s/y „Błękitna Bryza”, natomiast pierwsze miejsce i przechodni puchar trafił w ręce Mariana Drabińskiego z s/y „Litwinka”. 

Nagrodzony reprezentant Jachtklub Elbląg Mirosław Zemke z s/y „Mote”

Sternikiem, który uczestniczył w największej liczbie regat, została Daria Rybarczyk z s/y „Nasza Jutrzenka”. – Kocham żeglarstwo. Pływam od dawna. Jestem instruktorem żeglarstwa, prowadziłam rejsy szkoleniowe, które kończyły się stopniami żeglarskimi. Prowadziłam także sekcję żeglarską na PWSZ w Elblągu (obecnie ANS). Studenci uczyli się pływać w trudnych warunkach. Tegoroczny sezon żeglarski był dobry, mimo że na Zalewie Wiślanym było mnie trochę mniej. Z tego względu, że często pływam na Morzu Egejskim, czy Morzu Śródziemnym. To zajmuje czas, więc na Zalew Wiślany zostaje mniej czasu – mówi Daria Rybarczyk. – Zalew Wiślany nazywany jest morskim przedszkolem. I coś w tym jest. Tu inaczej się pływa, niż na jeziorach. Akwen ten zmienia się wraz ze zmianą pogody. Pływając po jeziorze, można się szybko schować, w przypadku załamania pogody. Natomiast na Zalewie trzeba już wiedzieć, jak zachować się w trudnych warunkach, a także mieć na względzie to, że jest to płytki akwen, a także patrzeć na rozstawione sieci rybackie. To jest już morskie pływanie. Dlatego Zalew Wiślany jest świetnym miejscem, by przejść z pływania po jeziorach na pływanie po morzach. Pływając po Zalewie, przechodzi się morską szkołę – dodaje. 

Daria Rybarczyk z s/y „Nasza Jutrzenka” nagrodzona za udział w największej liczbie regat

Podczas podsumowania sezonu żeglarskiego nagrodzono także najmłodszych żeglarzy z UKS Tolkmicko, którzy dopiero zaczynają swoją wodną przygodę. Natomiast za propagowanie żeglarstwa nagrodzono dwa kluby – UKS Tolkmicko oraz Jacht Klub Elbląg. „

Członek Zarządu Piotr Lesz odebrał nagrodę dla Jachtklub Elbląg za propagowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży

Wyróżnionym Żeglarzom Serdecznie gratulujemy sukcesu! A wszystkim pasjonatom żeglarstwa już teraz życzymy udanego sezonu 2024.

Wspaniałą fotorelację z imprezy zawdzięczamy niezawodnemu Andrzejowi Śliwińskiemu za co serdecznie dziękujemy.

https://www.expresselblag.pl/artykul/15237,zeglarze-podsumowali-sezon?fbclid=IwAR0buXQIsRV8U-FCfZhos48YHVdMV6pxfVUTc8hGQvlJitakmA_BVbCPwfg

c.d. uroczystości, Żeglarze – Członkowie klubu, Andrzej Grynkiewicz, Piotr Lesz oraz Krzysztof Kobus
Prelegent żeglarz Bogdan Justyński z Jachtklub Elbląg
Nagrody dla organizatorów imprezy
Żeglarze przy kawie, Ryszard Doda oraz Mirosław Zemke
Żeglarze Zalewu Wiślanego