54° 11' 34"N 19° 23' 3"E
55 232 67 20
jachtklub@jachtklub.elblag.pl

Koncert zespołu Henryk Czekała „Szkot” i „Szkocka Trupa” pt. „Moje ukochane…”

Koncert zespołu Henryk Czekała „Szkot” i „Szkocka Trupa” pt. „Moje ukochane…”

24 marca 2023 r. o godz. 19, SERDZECZNIE ZAPRASZAMY do elbląskiego Jachtklubu naszych klubowiczów wraz z przyjaciółmi, na pierwsze w tym roku wydarzenie artystyczne, koncert Henryka Czekały „Szkot” i „Szkocka Trupa”.

Wstęp na koncert wolny ale obowiązują zapisy – ograniczona liczba miejsc. Swój udział można zgłosić dzwoniąc pod numerem tel. 55 232 67 20 – recepcje Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg

Tytuł recitalu „Moje ukochane…”, w domyśle piosenki, a wśród nich szanty (marynarskie pieśni pracy), piosenki żeglarskie zarówno autorstwa Czekały, znane z repertuaru Mechaników Shanty, Ryczących Dwudziestek, jak i Jerzego Porębskiego, Witka Zamojskiego, Tomka Opoki, Janusza Sikorskiego i wielu, wielu innych…

„Szkocka Trupa” to zespół, który w 2004 r. założył Henryk Czekała „Szkot“, na co dzień lider grupy „Mechanicy Shanty”, a jeszcze wcześniej współzałożyciel zespołu „Ryczące Dwudziestki. Skład „Szkockiej Trupy” nie jest stały, to otwarta formuła. Szkot zaprasza do niej różnych muzyków. Raz jest to więc duet, raz trio, kwartet, a czasem lider występuje solo. Najczęściej jest to trio.

Tylko na koncertach Szkockiej Trupy można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny“, „Cztery piwka“,„Umbriaga“, „Jacht rock’n’roll“ czy „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” i „Miasto” jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane. Dzięki otwartej formule i różnorodnemu repertuarowi, koncerty  „Szkockiej Trupy” są ciekawe, niespotykane i zaskakujące. Szkot ma  bardzo dobry kontakt z publicznością, szybko potrafi wciągnąć ją  do zabawy, wspólnego śpiewania, a bluegrassowe, bluesowe, countrowe  czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają zarówno w kameralnym otoczeniu (tawerna, klub, dom kultury), jak i na dużych, plenerowych imprezach (festiwale, regaty, święta miast).
 
Muzycy wchodzący dotychczas w skład „Szkockiej Trupy”:
 
Henryk Czekała „Szkot“ z Bytomia (Mechanicy Shanty) – śpiew, gitara
Michał Karczewski z Warszawy (Mechanicy Shanty) – banjo, chórki
Krystian Sidor  z Sanoka (Atlantyda) – kontrabas, chórki
Piotr Ruszkowski z Michałówka pod Łowiczem (Mechanicy Shanty) – mandolina, chórki
Kamil Piotrowski z Bytomia (Sąsiedzi) – mandolina, chórki
Jacek Kądziołka z Bytomia (ex oJ tam i Passat) – bas akustyczny, gitara, chórki
Jacek Ledworowski z Bydgoszczy (Mechanicy Shanty) – bas, chórki
Grzegorz Mazur z Ostrowca Świętokrzyskiego (Pod Wiatr) – akordeon
Maciej Łuczak z Wielunia (Flash Creep, Cztery Refy i MS) – gitara, śpiew
Tomasz Pawlak „Tomuś” (Brygada Sindbada, ex-Mechanicy Shanty) – banjo, gitara, śpiew
Zofia Czekała „Zysia” – harfa, śpiew
Janusz Tytman z Warszawy – mandolina
 
Każdy z tych muzyków wnosi do Szkockiej Trupy część siebie,  swoich doświadczeń, umiejętności, wrażliwości, wspólnie tworząc niezłą mieszankę stylów. Oczywiście skład będzie ewoluował, będą pojawiać się kolejni muzycy, kolejne instrumenty, najbardziej liczymy na Karola Pawłowskiego i jego  instrumenty perkusyjne, w nagraniu pierwszej płyty zespołu, wkrótce premiera, już uczestniczył.
Wszystko przed nami…
 
Najczęściej występuje jako trio, a ostatnio jako „Szkocka Trupa – Opcja Śląska” (była „bytomska”, ale po emigracji Kamila do Wrocławia się zmieniło)
w składzie:
Henryk Czekała „Szkot“ z Bytomia (Mechanicy Shanty) – śpiew, gitara
Kamil Piotrowski z Wrocławia (Sąsiedzi) – mandolina, chórki
Jacek Kądziołka z Bytomia (ex oJ tam i Passat) – bas akustyczny, gitara, chórki
jak w nazwie, wszyscy z ukochanego przez lidera miasta, wbrew wszystkiemu, a o którym śpiewa w piosence pod takim właśnie tytułem „Miasto”.
 
umbriaga 
https://www.youtube.com/watch?v=P_u5Vxz8JOs
wzgórza walii 
https://www.youtube.com/watch?v=Ssr26H3vbgI
cały mój świat 
https://www.youtube.com/watch?v=76onVYZmLA0
mewy 
https://www.youtube.com/watch?v=PLPxYcF27FU
green horn  https://www.youtube.com/watch?v=_CU0VgCKmyc
miasto 
https://www.youtube.com/watch?v=Waz9VGJhTe0
koncert online:
https://www.youtube.com/watch?v=eHFJXAj2ngs&t=567s
 
lub ”Szkocka Trupa – Opcja Warszawska” w składzie:
 
Henryk Czekała „Szkot“ z Bytomia-Sadyby 😉 (Mechanicy Shanty) – śpiew, gitara
Krystian Sidor  z Sanoka (Atlantyda) – kontrabas, chórki
Grzegorz Mazur z Ostrowca Świętokrzyskiego (Pod Wiatr) – akordeon
 
umbriaga  https://www.youtube.com/watch?v=E2SqUb5XBC4