UGRIB - czyli pogoda na wyciągnięcie ręki

W listopadzie na stronie jachtu "Kuśtyczek", napisałem parę słów na temat aplikacji meteorologicznej UGRIB. Postanowiłem podzielić się tym artykułem z szerszym gronem. Muszę przyznać, że osobiście korzystam z tego rozwiązania i jestem zadowolony. Zapraszam do lektury...

 

"

Chciałbym w rym wątku opisać aplikację, która według mnie zasługuje na szczególną uwagę żeglarzy i to nie tylko żeglujących na naszych lokalnych akwenach.

Szperając w Internecie szukałem jakiegoś wygodnego rozwiązania, które umożliwiłoby mi wygodne prognozowanie pogody. Szukałem rozwiązania, które zapewni mi informację przede wszystkim o kierunku i sile wiatru, ciśnieniu i opadach. Na zachodnich forach odnalazłem link do strony http://www.grib.us. grib.us jest to zespół połączony z organizacją Global Forecast System oraz z tego co mi wiadomo National Weather Service w Stanach Zjednoczonych. Ekipa ta przygotowała małą i według mnie świetną aplikację, która pobiera z baz National Weather Service prognozy i przedstawia w bardzo przyjaznej formie. Trzeba tu zaznaczyć, że prognozy można pobierać dla dowolnej części świata, a są one odświeżane w godzinach 05:15, 11:15, 17:15 oraz 23:15 czasu UTC (GMT). Nie będę się rozpisywał szczegółowo na temat instalacji programu. Jedyną uwaga jest to, że aby pobrać alikację trzeba się zarejestrować na stronie http://www.grib.us i tyle. Dodam, że aplikacja jest w pełni darmowa.

Po instalacji program prosi o wpisanie adresu e-mail, który podaliśmy rejestrując się na stronie www.grib.us oraz prosi o podanie folderu, do którego pliki prognoz będą pobierane z Internetu. Prognozę otrzymuje się w 3 prostych krokach. Pierwszy, to zaznaczenie interesującego nas obszaru na mapce świata. Drugi krok to kliknięcie w prawym menu na przycisk "Download Grib File" - należy poczekać na ściągnięcie się aktualnej prognozy z serwerów. Trzeci krok to już praktycznie czysta przyjemność analizowania. Mapę można przybliżać, przesuwać. Najeżdżając kursorem na konkretny punkt, otrzymujemy pełną informację na temat prognozowanego ciśnienia, opadów itp. Dodatkowo mamy graficzną informację na temat kierunki i siły wiatru w postaci "wind barbs" (nie wiem jak to jest po polsku, ale takich ładnych strzałek zakończonych lotkami). Przypomnę co one oznaczają - http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_Barb. Dodatkowym atutem jest przeskok do następnego okresu - np. przeskok o kolejne 3 godziny. Aplikacja jest według mnie rewelacyjna. Teraz gdy ICM zamknął najbardziej popularny model pogodowy, używam praktycznie tylko ugriba. Po prostu spróbujcie.

Grzegorz polak[at]grzegorzpolak.eu

Wybór obszaru prognozy

Gotowe informacje pogodowe

"