Początek

Kurs Radiooperatora SRC w Elblągu

 

Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg zaprasza wszystkich zainteresowanych na kurs radiooperatora SRC, który odbędzie się w siedzibie Jachtklubu Elbląg w dniu 16 czerwca 2014 roku o godz. 16.00.

Kurs trwa 3-5 godzin i kończy się egzaminem. Prowadzany jest w języku polskim, materiały szkoleniowe są po polsku, procedury radiowe odbywają się w języku angielskim lub polskim, test jest w języku angielskim ale dla chętnych dysponujemy tłumaczeniami. Każdy z kursantów otrzymuje książkę w małym wygodnym formacie, którą zawsze może zabrać ze sobą w rejs. 

Obecnie każdy statek morski (jacht, motorówka,...) musi posiadać na swoim pokładzie „UKF-kę” z przystawką DSC. Każdy, kto chce wyczarterować lub prowadzić jacht np. w Chorwacji lub w Polsce, musi posiadać uprawnienia operatora bliskiego zasięgu SRC (Short Range Certyficate). Według umów międzynarodowych, prawo posługiwania się radiem ma osoba, posiadająca uprawnienia operatora SRC lub osoba pod jego (jej) bezpośrednim nadzorem.

Każda osoba, która ukończyła kurs SRC i zdała kończący go egzamin otrzymuje uprawnienia operatora VHF z przystawką DSC. Wydany po zdanym egzaminie patent jest ważny na całym świecie, również i w Polsce. Na jego podstawie można pływać w strefie GMDSS 1 oraz rejestrować stacje radiowe na prywatnych i komercyjnych jednostkach w odpowiednich urzędach danego kraju, w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Szczegóły dotyczące kursu znajdują się na stronie: http://www.gmdss.pl

Tam też należy dokonywać zapisów na kurs. W zakładce Terminarz kursów jest kurs w Elblągu.