Początek

Otwarte Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdynia 2012

1Otwarte Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdynia 2012

Obecny sezon dostarcza elbląskim żeglarzom moc sportowych wrażeń, emocji i adrenaliny. Niedawno startowali w regatach Sailbook Cup dookoła Gotlandii, dwa tygodnie temu wrócili zwycięsko z Kaliningrad Bay, a w miniony weekend wybrali się do Gdyni by reprezentować Elbląg na Otwartych Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski. Sukcesów nie zabrakło.

 

Tuż po powrocie z regat Kaliningrad Bay dostaliśmy propozycję wyjazdu na Mistrzostwa Polski do Gdyni - mówi Stefan Politański z s/y Facil - po rozmowie z załogą podjęliśmy decyzję o wyjeździe. Na regaty do Gdyni wyruszyły trzy elbląskie jednostki: s/y Antałek i s/y Strefa Ciszy 2 reprezentujące Jachtklub Elbląg oraz s/y Facil z HOW Bryza. Elbląskim akcentem były też stacjonujące na co dzień w Gdańsku s/y Aquarella oraz s/y Hobart.

 

Regaty rozegrano w formule ORC International oraz formule KWR. Do regat wystartowały razem 23 jachty, które ścigały się o mistrzowski tytuł. W pierwszy dzień regat (piątek 24 sierpnia) po wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano długi wyścig na trasie ok. 60 mil. Pogoda nie rozpieszczała. Początkowo dobre warunki atmosferyczne zaczęły się stopniowo pogarszać, zaczął padać deszcz, wiatr osłabł, czego efektem było dotarcie ostatnich jachtów na linię mety o zmroku.

 

W drugi dzień mistrzostw przestało wiać. Komisja regatowa zadecydowała o odroczeniu startu do wyścigów na godzinę 11.00, potem postanowiono czekać na wiatr i przesunięto start na godzinę 13.00 zmieniając jednocześnie program dnia. Ostatecznie zamiast trzech biegów krótkich (na wiatr/z wiatrem) i biegu średniego rozegrano tylko jeden wyścig średni. Mimo, iż pogoda dopisała a na niebie pojawiło się słońce, wyścig odbył się przy bardzo słabym wietrze, co wymagało od zawodników koncentracji, taktyki, ale i szczęścia przy "łapaniu wiatru". Ostatni jacht linię mety przekroczył po godzinie 20.00.

 

2

Trzeciego dnia regat rozegrano dwa krótkie biegi góra-dół. W ostatecznej klasyfikacji elbląskie jachty uplasowały się na wysokich pozycjach. Jacht s/y Strefa Ciszy 2 prowadzony przez Stanisława Bogdana Justyńskiego startujący w grupie KWR II po pierwszym jak i po drugim dniu mistrzostw zajmował pierwsze miejsce, a ostatecznie wywalczył srebrny medal. Gratulacje! Trzeci po drugim dniu regat s/y Facil w klasyfikacji generalnej KWR II zajął piąte miejsce. Popłynęliśmy bardzo dobrze, ale w drugim dniu regat zostaliśmy ukarani przez Komisję Sędziowską karą 20 procent czasu oraz zmianą przelicznika z powodu nie ujętego w naszym świadectwie pomiarowym zbyt długiego spinaker bomu - mówi Łukasz Politański, sternik s/y Facil - pomimo udanych biegów w niedziele nie zdołaliśmy odrobić straty punktów. Trzeci z elbląskich jachtów s/y Antałek z Janem Olszewskim uplasował się na szóstej pozycji w KWR II. Na regatach pojawił się także niedawno zbudowany Dehler 41, s/y Hobart pod Mirosławem Zemke zajął siódme miejsce w KWR I. Znakomicie pojechał jacht elbląskiego armatora s/y Aquarella pod Mariuszem Maćkowiakiem zdobywając srebro w grupie ORC I.

 

Miłym akcentem dla promocji żeglarstwa było wręczenie nagrody dla najmłodszej kobiety prowadzącej jacht w Mistrzostwach. Nagroda ta powędrowała do Natalii Drabińskiej z s/y Quick Livener.

 

Flagi Miasta Elbląg z dumą powiewały na masztach naszych jachtów, a spinakery z herbem miasta i napisem "Elbląg" widoczne były z daleka. Pojechaliśmy do Gdyni z misją - staramy się aby w przyszłym roku Mistrzostwa Polski odbyły się u nas, na Zalewie Wiślanym, trwają w tej sprawie rozmowy - mówi Stanisław Bogdan Justyński, Komandor Jachtklubu Elbląg.

 

Żeglarze z Elbląga co raz częściej pojawiają się na wodach innych niż lokalny Zalew Wiślany, a patrząc na wyniki poszczególnych regat w tym sezonie elbląscy żeglarze dorównują załogom rodem znad Zatoki Gdańskiej czy otwartego morza. Daje to sporo satysfakcji i zadowolenia, że Elbląg widoczny jest na arenie zarówno ogólnopolskiej jak i międzynarodowej.

 

Ale była jazda!!

 

Adam K. Kapczyński, Jachtklub Elbląg  (s/y Facil)